Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Bojkoty Izraele jako pokrytecká nemoc západních intelektuálů

11. 05. 2020 9:41:31
Boycott, Divestment and Sanctions Movement, česky Hnutí Bojkot, stažení investic a sankce, zkratkou BDS nebo Hnutí BDS, ...

... je globální kampaň snažící se vyvolávat ekonomický a politický tlak na Izrael, aby došlo k naplnění politickým a ideologickým cílů tohoto hnutí. Také v České republice část krajní levice podporuje hnutí BDS.

Bojkoty poškozují především samotné Palestince, kterým údajně mají pomáhat, protože vedou k snížení životní úrovně palestinských zaměstnanců pracujících v izraelských podnicích. Jdou na ruku pouze radikálům, de facto teroristům, pro něž je vyvolávání hněvu prostých lidí prostřednictvím ekonomického strádání nutnou podmínkou zachování politického vlivu. Hnutí Bojkot, stažení investic a sankce je nemorální též proto, že popírá principy univerzality a nadnárodní spolupráce, kolegiality, mírového soužití, navazování přátelství a překonávání předsudků mezi lidmi v oblasti vědy, umění a sportu.

Na jedné straně je bráněno izraelským umělcům a sportovcům v účasti na mezinárodních akcích, na druhé je vyvíjen nátlak na západní umělce, aby nevystupovali v Izraeli. Před dvěma lety zrušila z politických důvodů svůj koncert v Izraeli novozélandská zpěvačka Lorde. Učinila tak pod vlivem aktivistů z BDS Briana Ena a Rogera Waterse, kteří soustavně odrazují umělce od vystoupení v Izraeli.

Opačné stanovisko zastává australský skladatel, zpěvák, textař, spisovatel a herec Nick Cave. Při svém evropském turné vystoupil též i v Izraeli navzdory velkému nátlaku aktivistů z BDS. Zdeněk Jedlička, protiizraelský aktivista, jehož zaťatost se mnohdy nezastaví ani před zcela vymyšlenými informacemi, takto komentoval rozhodnutí Nicka Cavea: „Rozhodl se tak ignorovat volání po bojkotu Izraele coby opresivního apartheidního státu, požadavek původně vycházející zevnitř izraelské a palestinské společnosti, a odmítl též vyslyšet žádosti uměleckých kolegů, aby v Izraeli nehrál. Jistě si lze vážit Caveových dosavadních počinů, ať již hudebních, či občanských. Nelze však nevidět, že svým rozhodnutím koncertovat v Izraeli a jeho veřejnou podporou se podobně jako nedávno kapela Radiohead přiřadil k těm, kteří jsou ochotni propůjčit svou pěstěnou tvář svobodomyslných umělců režimu, který jim podobné, avšak palestinské umělce drží pod zámkem.

Ve světě sportu proběhla celá řada kampaní za zrušení soutěží a utkání, jichž se měli účastnit izraelští sportovci, nebo která měla proběhnout na území Izraele. Například v listopadu 2019 hnutí BDS žádalo zrušení fotbalového utkání mezi národními týmy Argentiny a Uruguaye jen proto, že se mělo konat v Tel Avivu. V témž roce malajský premiér Mahathir Mohamad prohlásil, že jeho země napříště znemožní ve svých soutěžích účast všem izraelským sportovcům. Malajská vláda oznámila, že jedná z „humanitárních důvodů“ a v zájmu „boje za utlačované“.

V akademickém a vědeckém světě vede snaha o uplatnění bojkotů k popření tradičního a již od středověku nezpochybnitelného smyslu univerzit jakožto nadnárodních center svobodného poznání a k šikaně vědců či studentů na základě kolektivní viny, kdy jsou propouštěni či nepřijímáni nejen izraelští, ale i prostě židovští studenti a učitelé, mnohdy jsou fyzicky napadáni a ponižováni, čelí vandalským útokům na majetek a různým formám stalkingu. Západní univerzitní kampusy jsou živnou půdou nového antisemitismu maskovaného jako legitimní kritika státu Izrael. Mladí idealisté v nejlepší víře a z entuziasmu podléhají protiizraelské kampani vedené mnohdy předními intelektuály. Titíž lidé, kteří se právem pohoršují nad nacistickým antisemitským programem a odsuzují aktivity neonacistů, nevnímají absurditu toho, že se například v Oxfordu vede diskuse na téma, zda je větším nebezpečím pro mír teroristická organizace Hamás, nebo demokratický stát Izrael.

Bojkot Izraele mnohdy produkuje bizarní a pokrytecké nápady, například když Stephen Hawking nabádal k bojkotu izraelských technologií, které však sám hojně využíval, nebo když nyní protiizraelští aktivisté tvrdí, že bojkot neplatí pro léky a vakcíny proti Covidu případně vyvinuté Izraelem. Tak zatímco bojkotáři označují izraelské zboží v regálech obchodů hvězdami ne nepodobnými nacistickým označením Židů a brání zákazníkům v nákupu oliv, pomerančů nebo fíků vypěstovaných prostými Palestinci, pro něž je takový příjem podstatným zdrojem obživy, neváhají užívat léky a vyspělé technologie vyvinuté izraelskými vědci, ano i technologie počítačové, jejichž pomocí vedou své kampaně.

Hnutí bojkotů Izraele je módní záležitostí zpovykané zlaté mládeže, která o skutečné situaci v Izraeli nemá tušení, nebo záměrně ohýbá fakta, aby se mohla sentimentálně dojímat nad lidmi, jejichž život je pro ni jen exotickou a vzdálenou senzací, a aby se "revolučně" realizovala v bezpečném, až luxusním prostředí naší přepapané části světa.

Autor: Věra Tydlitátová | pondělí 11.5.2020 9:41 | karma článku: 27.22 | přečteno: 434x

Další články blogera

Věra Tydlitátová

Což není v Gileádu balzám, což tam není lékař?

Přemýšleli jste někdy nad názvem firmy Gilead Sciences pracující na léku Remdesivir, který nedávno přispěl k uzdravení Roberta Markoviče těžce zasaženého Covidem-19?

7.5.2020 v 9:11 | Karma článku: 4.29 | Přečteno: 75 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Podbrdská spisovatelka Jana Poncarová

Mladá autorka Jana Poncarová vydala svoji rozsáhlou rodinnou ságu již před dvěma lety, nicméně do obecnějšího povědomí se kniha Podbrdské ženy dostává postupně.

6.5.2020 v 9:12 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 199 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Úsvit módního intelektualismu

Před pár dny nás opustil skvělý rebel evropské filosofie Ladislav Hejdánek. Vzpomínáme na něj my, které učil v bytové univerzitě i na fakultě filosofické a kteří ho známe.

5.5.2020 v 19:11 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 264 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Bude opět svoboda genocidy?

Neustále sílí hlasy volající po bezbřehé, ničím neohraničené svobodě, kterou mnohdy spojují se svatým tržním mechanismem. Bezohlednost narůstá a stává se veřejně dokonce morální normou a novodobou modlou.

29.5.2020 v 10:53 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 409 | Diskuse

Zdenek Horner

Nevědomost nebo lež aktéra spolku pro konání zla?

Bloger Nožička mystifikuje zdejší veřejnost svými dohady, ale možná v kontextu nutnosti konat zlo také třeba lže, aby dostal zastánce dobra do co nejhoršího světla. Je to nutné, aby bylo hůř nejen nám, ale i všem potřebným.

25.5.2020 v 20:25 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 823 | Diskuse

Zdenek Horner

Ubohý český mačismus

Místní odpůrce emancipovaných žen, odpůrce vaginálního průmyslu, zastánce penisálního primátu, bloger Pohanka mě požádal o vysvětlení, v čem se mýlí, když generalizuje ve věci ženské výpovědi o sexuálním obtěžování.

24.5.2020 v 0:31 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 1335 | Diskuse

Pavel Kovařík

Když si pro nepohodlného zastupitele přijde policie přímo na schůzi zastupitelstva

Staré pořádky se vrací. Za veřejné vyjádření politického názoru (!) si pro vás může přijít policie. A pokud jste zastupitel(/ka), může se tak stát přímo na schůzi zastupitelstva. Nevěříte?

19.5.2020 v 8:10 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 2343 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Již u nás také řádí falešní proroci ?

Poslechl jsem si Václava Klause mladšího s jeho věšteckými úvahami.Tento ozumný člověk vkládá do své politické kampaně stále více nesmyslů a úvah.Docela jsem mu fandil,a doufám,že neosloví tu nejhorší část voličů,která existuje..

19.5.2020 v 0:03 | Karma článku: 2.98 | Přečteno: 103 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz