Hold laskavé a moudré královně detektivek

15. 09. 2014 8:33:10
Detektivka je literární žánr dosud tak trochu přehlížený. Dobrá detektivka je však nadčasovým vyjádřením pradávné víry ve spravedlnost. Dnešek by měl být Dnem detektivky.

15. září 1890 se narodila detektivkářská legenda Agatha Mary Clarissa Millerová, světoznámá spisovatelka, která psávala také pod pseudonymem Mary Westmacott, ale je známá pod jménem svého prvního manžela jako Agatha Christie. Tato elegantní, skromná a britským humorem obdařená dáma dokázala očarovat nejen vtipnými rozuzleními klasicky vystavěných detektivek, ale také kouzlem anglického prostředí a jeho svérázných postaviček. Z literárního hlediska je dost podivné, že ty poměrně prostě psané příběhy mohly strhnout milióny čtenářů nejen v době svého vzniku, ale i desítky let po autorčině odchodu. Dokonce existují psychologické rozbory těchto detektivních povídek a jejich jazyka, které se pokoušejí vysvětlit, v čem je vlastně ta záhadná podmanivost, která vynesla knihy Agathy Christie na vrchol žebříčku nejprodávanějších knih všech dob vedle Bible a Shakespeara.

Agatha se narodila ve středostavovské viktoriánské rodině a jak se hodilo pro děvče z dobré rodiny, získala kvalitní domácí vzdělání. V dětství ráda čítala detektivních příběhy a spolu se sestrou Madge si také vymýšlely svoje vlastní. Právě sestra povzbudila Agathu k napsání první detektivky. V průběhu první světové Agatha války pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v Ashfieldu. Zkušenosti získané během těchto let při práci s léky a často i jedy užila později při psaní svých příběhů. V roce 1919 se jí narodila dcera Rosalind. Prakticky od roku 1921, kdy vydala první knihu - Záhadu na zámku Styles, ve které se již objevil výstřední belgický detektiv Hercule Poirot, byla považována za slavnou spisovatelku a mohla žít nezávisle. V životě spisovatelky se objevila též jedna téměř detektivní záhada, když se Agatha v roce 1926 nevysvětlitelně „ztratila“. Po smrti matky a rozchodu s manželem se nervově zhroutila a stáhla se na jedenáct dní do ústraní v hotelu v Harrogate. O dva roky později se konečně rozvedla a začala si opět užívat života. Vypravila se do Bagdádu na prohlídku archeologických nálezů, kde poznala nejen slavného objevitele starověkých památek v Uru, Sira Leonarda Woolleyho, ale i jeho asistenta, svého budoucího manžela sympatického Maxe Mallowana. Spolu s ním se účastnila mnoha expedic a nejen že pomáhala tyto cesty financovat, ale aktivně pomáhala při čištění, fotografování a katalogizaci nálezů. Málokdo ví, že některé slavné artefakty nyní vystavené v Britském muzeu a reprodukované v obrazových publikacích sama čistila pomocí vlastního objevu: pleťovým krémem.

V roce 1956 získala titul Komandér britského impéria a roku 1971 titul Dáma britského impéria. Jejích téměř sto románů, divadelních her a detektivek těší čtenáře bez ohledu na jejich národnost, společenskou třídu či vzdělání, každý si v nich umí nalézt něco fascinujícího, těší nás nostalgickým kouzlem staré Anglie, naivní vitalitou dívčích hrdinek, roztomilostí ješitného belgického génia nebo moudrou skepsí slečny Marplové. Od roku 1920 se prodala více než miliarda výtisků knih Agathy Christie, její divadelní hra Past na myši se v londýnském West Endu hraje nepřetržitě od premiéry v roce 1952 a stala se tak nejdéle hranou divadelní hrou v historii.

První dáma detektivky Agatha Christie zemřela ve svém domě ve Wallingfordu 12. ledna 1976 a je pohřbena v Cholsey. Její odkaz pietně opatruje autorčin vnuk Mathew Prichard. Fanoušky královny detektivního románu sdružuje londýnská Agatha Christie Society, v jejímž čele stály takové významné osobnosti jako dcera paní Agathy Rosalind Hicks, Mathew Prichard, David Suchet a jiní. 22. července 1997 založil Jan Čermák českou pobočku nazvanou Společnost Agathy Christie. V době, kdy byla britská společnost na nějaký čas zrušena, jako jediná na světě existovala jen tato česká pobočka. Ta od roku 1999 vyhlašuje Cenu Společnosti Agathy Christie za nejlepší detektivní povídku.

----------------

Autor: Věra Tydlitátová | pondělí 15.9.2014 8:33 | karma článku: 13.81 | přečteno: 396x

Další články blogera

Věra Tydlitátová

Válečná zranění

Na dohled od našich klidných domovů vybuchují rakety, umírají nevinní. Jsme svědky nepředstavitelných zvěrstev. Znala jsem pár lidí, kteří prošli válkou.

8.11.2022 v 10:21 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 121 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Alexandr Meň, světlo v temnotách smutné Rusi

Před třiceti dvěma lety 9. září 1990 byl zabit Otec Alexandr Vladimirovič Meň. Zatímco u nás je znám především v určitých kruzích duchovních a věřících, v Rusku je některými lidmi považován za svatého.

9.9.2022 v 9:50 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 286 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Zklamaly elity národa?

Narazila jsem na zajímavou otázku, zda selhává elita národa, když se nechce postavit zlu ve společnosti. Že nechce jít do politiky...

16.8.2022 v 11:16 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 597 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Putlere, blíží se březnové ídy

Když člověk trochu zná dějiny a myslím, že na vojenských akademiích se důležité bitvy také studují, vidí zajímavé příklady, ze kterých se asi Putler a jeho generálové zjevně nepoučili:

12.3.2022 v 17:03 | Karma článku: 29.77 | Přečteno: 930 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 8.41 | Přečteno: 258 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 314 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 361 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...