Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milan Štěch asociální

16. 06. 2017 10:15:17
Předseda senátu Milan Štěch chce omezit svobodné podnikání a nahnat lidi do montoven. S unikátním návrhem přišel na odborovém sjezdu KOVO v Olomouci.

Podle bývalého odboráře je třeba zvýšit živnostníkům daně natolik, aby se raději nechali zaměstnat. Aktuálně je prý totiž nedostatek pracovníků ve výrobě. Rozuměj nekvalifikovaných dělníků, většinou námezdníků v montovnách.

Připomínám, že v době robotizace obecně panují obavy, že pro manuálně pracující brzy nebudou pracovní místa. Momentálně potřebujeme lidské ruce, ale za pár let je nahradí roboti. Nehledě na to, že při jakékoliv krizi, transformaci, omezení výroby, nebo přesunutí výroby do místa s levnější pracovní silou, jsou tito dělníci první, kdo končí na dlažbě.

Celosvětový rozvoj technologií a globalizace zas vedou k tomu, že mnohá tradiční technická povolání zanikají. Na Západě denně dochází k převratným objevům a na Východě se levně vyrábějí ohromné série technických zázraků. Nemusíme si doma montovat žárovky a vymýšlet levotočivý šroub nebo vlastní hardware, když to už vymyslel někdo jiný a vyrobil levněji. A i kdybychom chtěli, neuspějeme v konkurenci, vzpomeňme na osud závodů Tesla v 90. letech.

Mezi politiky se čas od času vynoří nápad nahnat studentky a studenty k soustruhům, nebo alespoň, když už tu školu tak chtějí, ulejváci, na technické obory, protože co s nějakou historií, filosofií nebo literaturou, že ano. Někdy se mi zdá, že by těmto socálním inženýrům vyhovovala úplná likvidace humanitního školství. Buď žijí v archaické vizi komunistické výroby ingotů, nebo si říkají, že lidem bez rozhledu se lépe vládne. Nebo o nás uvažují jako o otrocích pro čínské montovny. Většinou ani netuší, že humanitní vzdělání není nějaké nezávazné kecání, že je soustava skutečných vědeckých oborů. Výjimky a podivnosti ponechme stranou, také se mi nelíbí, ale ty asi najdeme i v nehumanitních oborech.

Ve skutečnosti máme zoufalý deficit například ve schopnosti rozumět informacím a nevolit ve volbách kretény a zločince, chybí flexibilní lidé rozumějící fungování společnosti, schopní rozeznat demagogii, studovat a držet ve společnosti lidskost a altruismus, šířit povědomí o kultuře, vědě a umění. Zní to dnes komicky, že ano?

Ale chybí i praktické dovednosti: špatně placení učitelé mají vzdělávat děti, které jsou utvrzované společností v tom, že vzdělání není k ničemu a že krást a lhát je cool. Pracovníci v kulturních a sociálních zařízeních jsou placeni hůř než uklízečka, společnost na ně pohlíží jako na parazity. Stárnoucí populace nemá dost pečovatelek, lékaři také brzy stačit nebudou, protože odcházejí tam, kde si jich lidé víc váží. Tam ostatně odcházejí i technicky vzdělaní a šikovní lidé. Třebas soukromě podnikat, když už u nás je podnikatel za škodnou.

Vypadá to, že Milan Štěch stejně jako Andrej Babiš hledají levnou pracovní sílu a nepotřebují všelijaké kverulanty, kteří vidí do jejich kšeftíků a nepodléhají populismu a demagogii. Stále je tu bolševcký ideál dělníků a rolníků a inteligence jen "pracující" - rozuměj žádné flákající se filosofy nepotřebujeme, potřebujeme laciné pracanty, inteligence nechť vynalézá žárovku. Snad se tím tito populisté chtějí zalíbit určitému segmentu voličstva. Tomu voličstvu nostalgicky vzpomínajícímu na dýmající komíny státních podniků a na nedohledné zlaté lány řepky olejky.

Víme se, že politici vždy myslí na 4 roky dopředu, na dobu svého mandátu, a chtějí lidmi zalepovat okamžité a velmi efemérní problémy, například když v místní montovně chybí 100 dělníků. Jenže produktivní lidský věk je nejméně 40 let.
Co bude s těmi obětovanými živnostníky a dalšími "zbytečnými" lidmi, až Štěch bude dávno pod drnem?

-

Autor: Věra Tydlitátová | pátek 16.6.2017 10:15 | karma článku: 32.96 | přečteno: 1256x

Další články blogera

Věra Tydlitátová

Nevinné Rusko? Nikoliv

Manipulace s dějinami je mocnou zbraní propagandy. Krádež dějin je zločin. Ve dnech okolo smutného výročí 21. srpna na sociálních sítích čítám,

22.8.2017 v 9:29 | Karma článku: 32.51 | Přečteno: 1021 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Pesach, svátky Vyprávění o svobodě

Svátek Pesach je jedním z nejstarších svátků, jeho popis známe již z Tóry a jeho kořeny sahají až do temných věků dávných kočovných pastevců a prvních rolníků.

11.4.2017 v 9:38 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 431 | Diskuse

Věra Tydlitátová

Parlamentní listy - Nikdo nám nediktuje, o čem smíme lhát

Sdílíte-li Parlamentní listy, zemře jedno hebounké, bezbranné koťátko. Tak zní hláška z facebooku, jíž diskutéři odmítají šířit nejvulgárnější manipulativní bulvár.

20.3.2017 v 9:58 | Karma článku: 27.08 | Přečteno: 2467 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Bude EET zavedeno i v kostelích?

Že se církev dnes musí chovat jako podnikatel je pochopitelné, nějak se živit musí. Na druhé straně všichni podnikatelé by měli mít stejné podmínky.

22.9.2017 v 1:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Eva Sádecká

Radost jako dar?

Co udělat každý den pro svou radost, když pro každého znamená něco jiného? To víme, nejspíše sami, jaká je ta naše. Skrytá, tichá, bouřlivá, neutuchající, osvobozující, pulsující? Nadšená, milující, zářící? A jak vlastně vzniká?

21.9.2017 v 21:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 344 | Diskuse

Vratislav Kozak

Je sponzoring nejvyšší fotbalové a hokejové ligy pivovary smysluplný?

Tento příspěvek byl odpřednášen na konferenci v Bratislavě v roce 1999. Ukazuje, že se ve vrcholovém sportu spotřebovává hodně prostředků, výsledky reprezentace tomu však neodpovídají.

21.9.2017 v 17:51 | Karma článku: 4.14 | Přečteno: 187 | Diskuse

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.

21.9.2017 v 16:42 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 547 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.